EĞİTİM BİR SEN 2 NOLU ŞUBE BAŞKANI ZAFER ARLİ NİN SREBRENİCA SOYKIRIMI MESAJI


1322 | 12.07.2016
| |

 

- Unutmadık - Srebrenitsa katliamının 21. yıl dönümü.

Erzinca Eğitimbirsen 2nolu şube başkanı Zafer ARLİ Srebrenitsa katliamının 21. yıl dönümü vesilesiyle bir açıklamada bulundu. 

“Srebrenitsa’da 8 binden fazla insanın akıllara durgunluk veren bir şekilde katledilmesinin üzerinden 20 sene geçse de, hâlâ ortaya çıkmakta olan mezarlar ve bulunamayan kayıplar bu acının küllenmesini engellemektedir.” diyen ARLİ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından silahsızlandırılan ve yaşamları teminat altına alınan on binlerce Boşnak bundan 21 sene önce Sırp Ordusunun açık hedefi hâline getirilmişti. İçlerinden bazıları Srebrenitsa’dan kaçarken keskin nişancılar tarafından öldürülmüş ve kamyonlarla ölüme götürülen, okullarda, ambarlarda kurşuna dizilen insanlar yakın tarihin en korkunç soykırımının kurbanı olmuştu.

Bugün hâlâ onlarca soykırım kurbanı gömüldükleri yerlerden çıkartılmakta ve kimlikleri tespit edilmeye çalışılmaktadır. Yaşanmış acıların her geçen gün tazelendiği bu elim olayın, Birleşmiş Milletler ve diğer Avrupa ülkelerinin gözleri önünde vuku bulması bir utanç kaynağıdır.

Srebrenitsa, ırkçılık ve nefretin varabileceği son noktayı göstermesi açısından herkese bir uyarı olmalıdır. Burada yaşananlar ırkçı politikaların nasıl dayanılması zor bir utanç ürettiğinin en açık örneğidir. Bu vesileyle Srebrenitsa’da yaşamını kaybeden bütün kardeşlerimize Cenâb-ı Hakk’tan rahmet, ailelerini bu soykırımda kaybeden matemli yakınlara ise 21 senedir dinmek bilmeyen acıları için sabır diliyoruz.”

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top